Azért szeretem fedeles dobozba rakni, mert gazdaságosan el tudom pakolni a hűtőben. A fedelet a kihűlt lére tedd rá mert a kicsapódó gőz vizet képez a megszilárdult kocsonya tetején. Ez által egymásra rakhatók, nem vesznek át az ételek idegen ízeket szagokat. Háttérben látszik is, milyen típusú, mikró és hűtőbarát anyagból készül, több éve használom. A háttérben egy olasz citromlé figyel, mert szeretek rácsöpögtetni, fogyasztásnál egy keveset.
Kocsonya alapanyagai:
Az enyv ízületeink legfinomabb kenőanyaga, naponta találkozunk olyan reklámokkal, amelyek jó minőségű olaj használatára buzdít az autónkban, de még nem láttam olyan hirdetést, amely a szervezetünk természetes kenőanyagai bevitelével foglakozott volna. Ráadásul korlátlanul ehetjük, nem kell aggódnunk az esetleges túladagolástól.
Annak idején olvastam egy cikket, amelyben egy angol blogger a világ 10 leggusztustalanabb ételei közé sorolta nagy kedvencünket! Nem baj, mi szeretjük! Főleg télvíz idején van az igazi szezonja. Ha összeállítanánk egy ilyen listát akkor pedig, a kocsonyázott angolnájukat sorolnánk, ebbe a kategóriába. Érdekes nem csak mi magyarok kedveljük, nagyon finom kocsonyát ettem például egy osztrák síparadicsom Murau melletti panzióban, rácsöpögtetett tökmagolajjal és hagymával, ez a változat marhahússal is készült. Sajnos nem emlékszem a nevére, pedig igazán érdemes volna veletek megosztani.
Sokan azért nem szeretik elkészíteni hagyományos téli ételünket, mert nincs elegendő hideg helyük a megalvasztáshoz tároláshoz, nekik ajánlom a dobozos módszerem. A képen láthatjátok a példát.
A húslevesekkel ellentétben ennél az ételnél nagyon fontos a víz és a malacságok aránya, mert vagy egyszerűen nem alszik meg, vagy túl „gumis” lesz, valamint a sóra is ügyelni kell, mert ha ezt eltúlozzuk az is gátolja a megszilárdulást.
Hajdan volt mesterem Séf Jani Bácsi mondatára mindig emlékszem 4 dl vízhez 40 dkg vegyes kocsonyahúst vegyünk akkor garantáltan megalszik. A mai adagom ezek szerint 3 kg hús és 3 liter víz! Persze az én receptúrámban a kocsonyásító zselatin szóba sem jöhet!
Hozzávalók 4 személyre: nekem 10 doboz készült belőle.
3 kg Kocsonyahús fül, farok, köröm, csülök, fej, bőr, füstölt hús, igény szerint sovány hús, de erre pluszban számítsunk, mert ettől nem kocsonyásodik a levünk.
3 liter víz
2-3 vöröshagyma csak a külső héjat szedjük le, mert így szebb szint ad, és nem fő szét
1-2 fej fokhagyma félbe vágva, itt sem célszerű megtisztítani, mert ez is nagyon könnyen szétfő.
1 szál sárgarépa, petrezselyem gyökér, egy cikk zeller egészben.
1-2 TK só célszerű kevesebbel indítani majd végén után sózni.
1 KK egész feketebors
1-2 db babérlevél
1-2 darab csípős paprika (ízlés szerint)
Elkészítés:
A bőrős húsrészeket nagyon éles késsel a szőrtől maradéktalanul tisztítsuk meg, esetleg egyszer használatos borotva használata is nagy segítség lehet. A hagyományos nyers füstölt húsokat célszerű előző este hideg vízbe beáztatni. A levet, ne dobjuk ki a kocsonya és a füstölt íz nagy barátok!. A húsokat fazékban tegyük, fel a tűzhelyre első levét öntsük le és öblítsük le, ez után kimért mennyiségű tiszta vízben kezdjük nagyon lassan főzni. Másik lehetőség, hogy forrás után teaszűrővel gondosan habozzuk le, és ez után következzen a lassú forralás. Ezen a módon sem lesz zavaros a levünk. A hab eltávolítása után adjuk hozzá a zöldségeket, és a fűszereket. És több órán keresztül főzzük, míg a csontot könnyen ki nem tudjuk fordítani belőlük nekem ez most 5 és fél óra volt. A tetejéről a zsír el szoktam távolítani, mert ezt a kocsonya tetején megszilárdul, mi ezt nem szeretjük. A húsokat a tálakban vagy dobozokban szétosztom, és erre merem rá a levet. Hűvös helyen, vagy hűtőben hagyjuk megszilárdulni. A gyerekeknek szoktam mindig sovány hússzeletből, főtt tojással kisebb tányérnyi mennyiséget összerakni. Azt figyeltem meg, hogy a kezdőknél a bőrös malacalkatrészek fogyasztása nem annyira népszerű.