Frankfurti leves elnevezés a jobbára csak nálunk létezik. Elég jól ismerem a német gasztronómiát, de ilyen összetételű levessel nem találkoztam. Véleményem szerint a virsli neve adta az ötletet hajdani névadójának. Már a fő alapanyagnak az elnevezése is nagyon érdekes. Nekem jobban tetsző hagyomány szerint századokkal ezelőtt két ismert hentesmester egy időben vezette be ezt az újdonságot a két szomszédos országban. Az osztrák iparos barátságból, egymás iránti tisztelet jeléül a Frankfurter, míg a német mester a Wiener elnevezést adta. Persze a húsipari történetírásnak is meg van a maga története, amelyben egy Németországban tanult hentesmester Bécsbe üzletet alapított. A tanult szigorú német szabályokon lazítva más alapanyagot is kevert például baromfi húst is. A helyieknél nagy sikert aratott és így terjedt el ez a húskészítmény. Természetesen az Osztrák-Magyar monarchia idején nem kellett sok idő, hogy nálunk is elterjedjen. Sokaknak az egykori menzák, üzemi étkezdék világát idézi. Számukra nem túl pozitív az élmény. Pedig ezt a leves lehet igazán finomra is elkészíteni. Ennek receptjét már megosztottam veletek: http://levesbaro.blog.hu/2016/11/20/frankfurti_leves_574
Most egy érdekes változatról írok, még pedig a zöldborsós. Gyerekeink ritkán szertik a kelkáposztát ez a változat nekik is szólhat.
Hozzávalók 4 személyre:
25 dkg Zsenge zöldborsó
25 dkg burgonya tisztítva kockára vágva
15 -20 dkg virsli, ha ilyet vásároltunk a műbéltől megszabadítjuk és karikára vágjuk
5-10 dkg kockára vágott és kisütött bacon szalonna, vagy vaj, vagy főző olaj ki mit használ
1 szál sárgarépa darabolva
1 kisebb vöröshagyma megtisztítva apróra vágva
1 kis csokor petrezselyem zöld apróra vágva
1-2 TK só
1 liter húsleves, vagy 1-2 leveskocka
Fűszerek: csipet feketebors, majoránna, lestyán, zsálya.
Elkészítés:
A hagymát, és a sárgarépát a zsiradékon megsózva megdinszteljük, majd a húslevessel felengedjük. Hozzáadjuk a burgonyát, a zöldborsót, és a fűszereket. Puhára főzzük, a végén az utolsó forrásnál meghintjük a petrezselyem zölddel. Ha szeretjük, 1-2 kanál tejfölt rátehetünk tálalásnál dúsításnak, díszítésnek.