Levesbáró

Mediterrán zöldséges sült csirkeleves

Mediterrán zöldséges sült csirkeleves

Avagy a sült csirke meglevesedik

ramen-2068052_1920.jpg

Mediterrán zöldséges sült csirkeleves

A fiatalok nagy része, és a testépítők is jellemzően csirkemellet esznek. Nekik is ajánlom ezt a különleges levest, amit akár az egytálételekhez is sorolhatnánk. A csirkemell alacsony zsírtartalma miatt főve nagyon száraz lesz. Ha viszont megsütjük, sokkal jobban megtartja nedvesség tartalmát, ez által finom szaftos marad. Nyári könnyű ebédnek, vacsorának is ideális. De hogyan lesz a sült csirkéből leves?

Hozzávalók 4 személyre:

2 pár Csirkemell

1 kg csirkeaprólék alaplének. Far-hát, csirkeláb, stb.

4 db közepes sárgarépa

1 db nagyobb padlizsán KB 10mm. szeletekben besózod és hagyod, hogy a kesernyés leve kicsapódjon. Nem minden padlizsánnak van ez a kicsit kellemetlen mellékíze, de ez sajnos mindig csak evéskor derül ki. Ha sütöd, vagy grillezed sokkal kevésbé érezhető.  

2 db gyökér

1 db kisebb brokkoli

1 db zeller gumó, vagy szárzeller

1-2 kisebb vöröshagyma

2-3 gerezd fokhagyma

2 dl passzírozott konzervparadicsom szezonban 2-3 darab érett paradicsom.

1-2 evőkanál zsiradék. Libazsír, olívaolaj, kókuszzsír ki mit használ

1-2 TK só

2 TK csirke fűszerkeverék

1 TK mediterrán fűszerkeverék

2 db tojás

Elkészítés:

Kicsit macerásnak tűnik, de végül is egy komplett ebédet főzünk. Hidd el, ha nekiállsz már nagyon egyszerű.

Az aprólékot kb. 1 liter vízbe tedd fel főni. Amikor felforrt a szürke habját egy teaszűrővel el tudod távolítani. Ekkor hozzátesszük a zöldségeket, hagymákat. Lassú lángon gyöngyözve forrjon. Ez KB 90-95 C-fok.  Amikor már majdnem kész ekkor tedd hozzá a brokkolit. Szerintem sokkal finomabb szebb, ha enyhén roppanós, ráadásul a színét is sokkal üdébbnek látod.

A csirkemellet sóval, fűszerkeverékkel dörzsöld be és kizsírozott tepsiben 160C-fokos sütőben egyben süsd meg. Amikor majdnem kész tedd mellé a padlizsán szeleteket és süsd készre. Szedd ki tálalásra a húst és a padlizsánt, a tepsiben ottmaradó szaftot néhány merőkanál húslevessel önts fel és ezzel old le az esetleges odasült isteni finom húsbázisokat(ezek a húsok kioldódó ízanyagai).  És öntsd vissza többi lére. Most hozzáadhatod a paradicsomlevet, és a mediterrán fűszerkeveréket. Rövid forralás következhet. Szűrd le a levest tálalásnál szétosztod tálakban a főtt zöldségeket, a húst, és díszítésként a forró sós vízben 5-6 percig főtt tojást, ekkor folyós még a sárgája. Persze a keményebben szereted akkor akár 10 percig is főzheted.

10 komment Mesterkurzus Különleges leves liszt tej hozzáadott cukornélküli levesek húsos leves Tovább
Mediterrán zöldséges sült csirkeleves Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
10 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Forró fehérboros gyömbéres almaleves Forró fehérboros gyömbéres almaleves
  • A legfinomabb alvó levesünk, a kocsonya A legfinomabb alvó levesünk, a kocsonya
  • Ünnepi alkalmakra halászlé Ünnepi alkalmakra halászlé
  • Bolgár sajtos tojásos lecsó Bolgár sajtos tojásos lecsó
  • Brüsszeli leves kvartett Brüsszeli leves kvartett

A bejegyzés trackback címe:

https://levesbaro.blog.hu/api/trackback/id/tr112529025

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

petimegmondja 2017.05.22. 17:08:21

Húsbázisok? Kazinczy meg hatezres fordulaton pörög a sírjában, mi?
Válasz erre 

Szelid sunmalac 2017.05.22. 17:26:34

1 kg csirkeaprolek 1 liter vizbe?????
Válasz erre 

Levesbáró 2017.05.22. 19:27:12

@Szelid sunmalac: Gondolom soknak tartod, de ezeknek a tápos csirkéknek nem sok ízük van. Ráadásul nagyon tartalmas lével érdemes felönteni, mert a csirkemellből nem kapunk ízt a levesbe.
Válasz erre 

Levesbáró 2017.05.22. 19:31:55

@petimegmondja: Ha Kazinczy megpördül a sírjában az annak köszönhető, hogy nem tanult szerves kémiát. Sajnos ez a furcsa megnevezés a húsokban a vízben oldódó nitrogén tartalmú vegyületek. Nekik köszönhetjük többek között az ízüket. A húsban megtalálhatók úgynevezett húsbázisok, amelyek nitrogéntartalmú nem fehérjetermészetű vegyületek ezeknek köszönhetjük, ízüket.
Válasz erre 

petimegmondja 2017.05.24. 08:54:17

@Levesbáró:

Pl. ATP, kretin, kreatinin, xantin?
Nem, ez netto hülyeség. Attól, hogy Galambosiné kritika nélkül átvette Almássy dr. könyvéből, majd a sok internetes tételfirkáló és teljes- vagy féldilettáns foodblogger szajkózza, azért még ennek semmi tudományos alapja nincsen és mérvadó szakmabeli csak mosolyog ha meghallja... A nemzetközi tudományos irodalomban nem említenek még hasonlót sem.
Az ízekért az aminosavak és a lebomló cukrok között a hőkezelés közben lezajló reakciók felelősek. A húsok esetében ebben közrejátszanak a zsírok, zsírsavak, fehérjék, valamint a kén- és foszforvegyületek is. Ezt a folyamatot nevezik Maillard reakciónak.
Válasz erre 

Levesbáró 2017.05.24. 11:43:14

Érdekes, az a főlényes gőg, ahogy dilettáns neveztél engem és a hozzám hasonló blogereket. 47 éve. folyamatosan követem a táplálkozás élettant. Már akkor tanultunk a húsbázisokról. Azt hittem, hogy mára megváltozott a tudomány ezért utánanéztem mindmáig erre tanítják a hozzám hasonló "dilettánsok" a tanulókat :Nitrogéntartalmú, nem fehérje kivonatanyagok (húsbázisok)
A hús 1,6-3,8%-os mennyiségben tartalmaz hidegvízben is kioldható, lúgos kémhatású
nitrogéntartalmú vegyületeket, amelyeket húsbázisoknak nevezünk. Ezek a
vegyületek adják a hús jellemezô zamatanyagát, ízét. PTE ETK, vagy a Corvinus Egyetemen lehet, hogy neked kellene utánanézni az információdnak.
Válasz erre 

petimegmondja 2017.05.24. 15:31:30

@Levesbáró:

Hát ugye, én nem személyeskedtem. Akinek meg nem inge, ne vegye magára.
Másfelől viszont elfelejtetted bizonyítékokkal alátámasztva cáfolni az állításaimat.
Üres parafrázisokkal dobálózol ahelyett, hogy megneveznéd a vegyületeket és a forrást, amely kutatási eredményekkel alátámasztva állítja, hogy ezek adják a hőkezelt hús ízét.
(Mellékesen - tekintve, hogy ez a szakmád - elvileg Te nem a dilettánsok csoportjába tartozol. A hibás, vagy hiányos szakismereteket egy szakmabelinél más jelzővel szoktuk illetni.)
Válasz erre 

petimegmondja 2017.05.24. 15:37:44

BTW, a Corvinus melyik karán is foglalkoznak a "húsbázisokkal"? De a PTE-n is rákérdezhetnél Gáti Profnál, hogy szerinte így kell-e nevezni őket és úgy egyébként mi a szerepük ezeknek a vegyületeknek?!
Válasz erre 

Levesbáró 2017.05.24. 16:04:46

Szerintem nem minősül vagdalkozásnak ha PTE ETK szakon használatos Élelmiszer Tudományok Ismerete tankönyvből idéztem szó szerint. Másrészt az angolosra megsütött kb 55 C- fok mag-hőmérsékletű angolos bélszínből kicsorgó levet ha kóstoltad már akkor elvileg mindegy, hogy mi a kémiai összetétele, egyszerűen isteni, ezt hívjuk mi jus-nak
Válasz erre 

petimegmondja 2017.05.24. 17:20:41

Hát pontosan erről van szó. Ez egyike azoknak a kitalációknak, amiket valamikor valaki egy adott tankönykiadásba hasból beleírt és mivel itthon a téma iránti érdeklődés hiányában azóta sem vizsgálta senki, mára olyan dogmává vált, amibe a nem mer belekötni senki. Pedig csak olvasni kellene a nemzetközi szakirodalmat, illetve kellene végre valaki, aki Kürthy professzor vehemenciájával vetné magát a témába és kigyomlálná ezeket a hazai iskolai jegyzetekből.
Amúgy könyörgöm, legalább felsorolás szinten említs már meg lúgos kémhatású nitrogéntartalmú vegyületeket, amelyek a húsban vannak és felelősek a hús ízéért!!!
Merthogy az élő izomszövetben van néhány nitrogéntartalmú szerves sav, ami a sejtek energiaellátását és a vízellátását segíti, de ezek vágás után többnyire lebomlanak és amúgy is elhanyagolható mennyiségben vannak jelen a fehérjékhez, aminosavakhoz, zsírokhoz és cukrokhoz képest.
Szuper, hogy a szakma - ha tyúklépésben is - de elkezdett fejlődni. Sajnos a háttértudományok hazai oktatásában ez a fejlődés még nem kezdődött el.
A PTE jegyzetében ilyen "gyöngyszemek" vannak:
"Az idősebb állatok húsa gazdagabb húsbázisokban, ezért leves készítésére a tyúk
alkalmasabb, mint a csirke."
Namost ezzel szemben, az idősebb állatok több kötőszövetet, így több kollagént tartalmaznak, ami hő hatására vízben oldódó enyvvé alakul. Ez az egyik anyag, amitől a folyadékokat tartalmasabbnak érezzük. Emellett az idősebb állatok lassabban és kevesebbet mozognak, így a rostok közötti zsírszövetek és a sejten belüli zsírraktárak is felszaporodnak bennük. Márpedig a legtöbb ízanyagot a zsírok tartalmazzák és ezek nem nitrogénvegyületek, hanem kén és foszforvegyületek, valamint zsírsavak. A lassú állatban a máj által termelt cukrok sem bomlanak le teljes mértékben, így ezek is nagyobb mértékben tudnak hozzájárulni az ízhez.
Amúgy megfelelő konyhatechnológia mellet a steak-ből nem folyik ki a húslé, ezért mi a szakmailag helyesen elkészített pecsenyelét nevezzük jus-nek, amit egyébként "zsü"-nek ejtünk...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Levesbáró

Mostanság, ismét sokunknak nagyon fontos lett egy tányér finom leves. 45 éve készítek mindenféle mennyiségben és összetételben ezekből az igazán fontos ételekből. Nem titkolózom tovább elárulom azokat a recepteket, szakmai fogásokat amelyekről azt hittem, hogy sohasem fogom megosztani másokkal. Ha érdekel titeket lépjetek be a levesek birodalmába!

Keresés

Friss topikok

  • papramorgó: Elkeserítő, hogy lehet egy hagyományos, finom levest így elszúrni! Miért kellett bele mindenféle s... (2021.02.16. 00:58) Pincehelyi disznótorosleves
  • papramorgó: Nem tudom, eredetileg, hogy nézett ki, de most is gyalázatos! Nem beszélni magyar, lenni migráncs?... (2021.02.16. 00:42) Nyírségi burgonya gombócleves
  • takacsveca93: Ha van kedved báró, akkor nézd meg, hogy hogyan lehet spórolni pár kattintással. Élelmiszerre költ... (2018.09.02. 20:24) Jókai bableves
  • Kumari aki Nilüfer: Bizonyára finom minden..de nem szívesen ennék ott, ahol a kiszolgáló hosszú hajú hölgy haja szaba... (2018.04.13. 12:32) Bográcsgulyás a Gulyáskantinban
  • takacsveca93: Bár így kezdőként elég nehéznek találom a receptet, de szeretem a kihívásokat, szóval hajrá! Spóro... (2018.03.22. 16:23) Szinte kötelező húsvéti program : Palócleves

Címkék

A világ legjobb levesei (47) fogyókúrás (8) húsos leves (72) hús nélküli levesek (35) Időutazás (12) instagram (2) Különleges konyhák (15) Különleges leves (81) liszt tej hozzáadott cukornélküli levesek (35) Magyaros leves (45) Mesterkurzus (10) Nagyi-Napi recept (33) nemzetközi levesek (50) Programajánló (13) Világjáró (21) Címkefelhő

Blogajánló

Utazómalac Belgrádban – Hol eszik a helyi? Ha Belgrádra gondolsz, elsőre talán nem a gasztronómiai kalandok jutnak eszedbe, hanem a rakija és a balkáni hangulat. Pedig ez a város egy igazi aranybánya annak, aki nem Michelin-csillagos, hanem szívből főzött kajára vágyik. Én, az Utazómalac és hű társam Maci, természetesen ott ettünk, ahol a… vilagjarocucu.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2018 július (1)
  • 2018 június (1)
  • 2018 május (1)
  • 2018 március (3)
  • 2018 február (1)
  • 2018 január (1)
  • 2017 december (1)
  • 2017 október (1)
  • 2017 szeptember (2)
  • 2017 augusztus (2)
  • 2017 július (5)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

Minden, amit a levesekről érdemes tudni
süti beállítások módosítása
Dashboard